Відбулося спільне засідання Президії НАН України та Колегії МОН. Одне з питань - про наукові видання
28.03.2016 Учасники засідання заслухали доповідь віце-президента НАН України академіка Анатолія Загороднього і директора департаменту вищої освіти МОН України Олега Шарова щодо створення Київського академічного університету НАН України і МОН України.

Державна наукова установа «Київська академічний університет» це пілотний проект, і в разі його успіху будуть створені регіональні академічні університети в Харкові, Дніпропетровську, Львові та Одесі. У 2016 році планується здійснити перший набір магістрів у кількості 100-150 осіб. «Це повинен бути конкурсний відбір молоді, яка готова і прагне наукової кар’єри», - наголосив Олег Шаров.

Під час засідання було розглянуто питання про необхідність удосконалення вимог до наукових фахових видань України та підвищення рівня українських наукових видань.

Як повідомив заступник Міністра освіти і науки Максим Стріха, сьогодні налічується 1117 фахових видань МОН України. За галузями науки лідирують технічні науки. 51 українське наукове видання входить до міжнародної реферативної і наукометричної бази даних Scopus, 16 – до Web of Science.

Заступник Міністра погодився з тим, що  перелік наукових видань слід удосконалювати. «Спільно з НАН України необхідно переглянути вимоги до наукових видань і усунути все те, що перешкоджає інтеграції українських наукових видань у світовий науковий простір», - зазначив Максим Стріха.

Разом з тим, до того часу, поки українські дисципліни, зокрема, гуманітарні, не будуть інтегровані в світову наукову систему, скасовувати перелік видань не можна. «Це призведе до появи зливи недобросовісних наукових робіт. Порядок – це є вимушений крок, оскільки з ним пов’язані захисти дисертацій», - зауважив заступник Міністра.

Максим Стріха зазначив, що вимоги до наукових журналів покликані забезпечити якість видань і підкреслив важливість проекту «Українські наукові журнали», який здійснюється під егідою академії наук вищої школи Олександром Наконечним та підтриманий Міністерством. Цей проект реалізовується на громадських засадах, в якому беруть участь 600 наукових видань. Сьогодні сайт «Українські наукові журнали» відвідали понад 10 тисяч користувачів. За цією інтернет-сторінкою можна отримати інформацію про вартісні наукові українські журнали. «Це своєрідна спроба зробити загальну національну платформу, яка б стала передумовою національної бази і слугувала верифікації журналів, стимулювала б редакції до відкритості», - додав заступник Міністра.

За словами голови Науково-видавничої ради НАН України академіка Ярослава Яцківа, сьогодні важливим питанням є упорядкування реєстрації наукових видань. В Україні видається більше 2300 періодичних видань, що більше ніж в Росії, Польщі та інших країнах. НАН України має 339 періодичних наукових видань. З них 95 наукових журналів, більше 40 видань входить до Scopus, більше 30 видаються англійською мовою, а понад 20 мають цифрові індикатори статей. Також у 133 виданнях засновником є  Національна академія наук України.

На думку академіка, необхідно внести зміни до порядку формування переліку наукових фахових видань України, розробити рекомендації щодо шляхів вирішення підвищення рівня українських наукових видань.

Джерело: http://mon.gov.ua/usi-novivni/novini/2016/03/28/na-spilnomu-zasidanni-prezidiyi-nan-ukrayini-ta-kolegiyi-mon/